Antena 3 CNN Sport JO 2024 România a urcat pe locul 13 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice 2024. Cine este liderul topului

medalii olimpice getty images
China se menţine lider al clasamentului pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de joi, a şasea zi oficială de competiţii. Sursa foto: Getty Images
02 Aug 2024   •   08:19

România a urcat pe locul 13 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce tricolorii au obţinut două medalii de aur, una de argint şi una de bronz în şase zile de competiţie, potrivit agerpres.ro.

China are 11 medalii de aur, 7 de argint şi 6 de bronz, fiind urmată de SUA (9-15-13) şi Franţa (8-11-8).

Pe locul doi a urcat SUA, cu un total de 37 de medalii, dintre care nouă de aur, 15 de argint şi 13 de bronz.

Locul trei este ocupat de Franţa, cu 27 medalii (8 aur, 11 argint, 8 bronz), iar pe patru Australia - 18 medalii (8 aur, 6 argint, 4 bronz).

Japonia este pe cinci, cu 16 medalii (8 aur, 3 argint, 5 bronz).

Cu două medalii de bronz, ambele la judo, Republica Moldova este pe locul 45.

România are patru medalii, două de aur, una de argint şi una de bronz.

Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber şi canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin, argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.