Antena 3 CNN Sport JO 2024 Andrei Cornea şi Marian Enache au cucerit aurul la dublu vâsle masculin la JO 2024. Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câștigat argintul

colaj Andrei Cornea ?i Marian Enache/Ancu?a Bodnar ?i Simona Radi?
Andrei Cornea şi Marian Enache au cucerit medaliile de aur în proba de dublu vâsle masculin. Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câștigat argintul. FOTO: Federația Română de Canotaj Facebook
de Redacția Antena 3 CNN    |    01 Aug 2024   •   12:40

Canotorii români Andrei Cornea şi Marian Enache au cucerit medaliile de aur în proba de dublu vâsle masculin, joi, la Jocurile Olimpice de la Paris, după o cursă pe care au condus-o aproape integral. De asemenea, Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câştigat argintul la dublu vâsle.

UPDATE 12.40 Sportivii Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea au adus prima medalie de aur pentru canotajul românesc la Jocurile Olimpice, după ce au câştigat proba de dublu vâsle masculin. Este a doua medalie de aur pentru România la Paris, după cea a lui David Popovici la 200 metri liber.

Campioni europeni în exerciţiu, Andrei şi Marian au făcut o cursă excelentă la Paris, iar finalul a fost fabulos.

Ei au încheiat proba în şase minute, 12 secunde şi 58 de sutimi.

Pe locul doi s-a clasat Ţările de Jos, iar pe trei Irlanda.

Este a patra medalie pentru România la Paris, a doua de aur, după cele obţinute de David Popovici (aur şi bronz) şi Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (argint).

Echipajul de patru rame (4-) feminin s-a clasat pe locul 4

Echipajul de patru rame (4-) feminin, format din Amalia Bereş, Maria Rusu, Maria Lehaci, Adriana Adam, a ocupat locul 4, joi, în concursul de canotaj de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Româncele au încheiat cursa în şase minute, 29 de secunde şi 52 de sutimi.

Medalia de aur a revenit echipajului din Ţările de Jos, urmat de Marea Britanie şi Noua Zeelandă.

Știrea inițială:

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câştigat medalia de argint la dublu vâsle.

Ancuţa şi Simona, ambele de 25 de ani, au încheiat cursa în şase minute, 50 de secunde şi 69 de sutimi.

Medalia de aur a revenit Noii Zeelande, iar pe trei s-a clasat Marea Britanie.

Este a treia medalie obţinută de România la JO, după aurul lui David Popovici la 200 metri liber şi bronzul la 100 metri liber.