
Segmente importante de cale ferată din țara noastră sunt modernizate de compania elenă Aktor. Unul dintre cele mai importante este reabilitatea liniei de cale ferată dintre Brașov și Simeria. Grecii lucrează pe tronsoanele Brașov-Apața, Cața-Sighișoara și Apața – Cața, de pe Coridorul patru Pan-European. Doar pe una dintre aceste secțiuni, compania Aktor construiește în același timp patru tuneluri feroviare moderne cu ajutorul a patru echipamente de forare de tip Tunnel Boring Machines.
Cele două perechi de tuneluri vor avea o lungime totală de peste 24 kilometri și vor permite trenurilor să circule cu viteze de până la 160 km/h. La acest proiect participă și peste 200 de subcontractori și furnizori români de servicii, echipamente și subansamble.
De asemenea, grecii reabilitează și un tronson important de calea ferată dintre Curtici și Simeria, care face parte tot din Coridorul Pan-European Patru.
În total, Aktor realizează șapte proiecte extrem de imporante de infrastructră la noi țară.
Grecii sunt aproape de finalizarea lucrărilor pe Lotul 3 al Autostrăzii A Zero Sud, cu o lungime de aproape 18 kilometri, pe care vom putea circula la finalul lunii viitoare. Aktor realizează și Lotul doi al autostrăzii Sebeș Turda, un alt proiect-chei de uinfrastructură.
Compania elenă este implicată și în proiectele de responsabilitate socială. Peste 2.000 de elevi de la trei școli gimnaziale din Ciorogârla, Apața și Aiud se pot bucura acum de cele peste 1.200 de cărți noi, dar și de mobilierul de bibliotecă primite din partea AKTOR.
Cele trei școli nu au fost alese întâmplător, ci se află în zonele unde constructorul a derulat proiecte de infrastructură.