Antena 3 CNN Sport Tenis Venus Williams şi Kim Clijsters părăsesc Wimbledon încă din "sferturi"

Venus Williams şi Kim Clijsters părăsesc Wimbledon încă din "sferturi"

29 Iun 2010   •   19:15

Surprize mari marţi în competiţia feminină de la Wimbledon. Venus Williams, favorita numărul 2, şi Kim Clijsters, favorita 8, au fost eliminate din sferturile de finală de competitoare mult mai slab reputate. Americanca Williams a fost învinsă de Ţvetana Pironkova din Bulgaria, în timp ce rusoaica Vera Zvonareva a învins-o pe Kim Clijsters.

Venus Williams a doua jucătoare în clasamentul WTA, s-a înclinat marţi în faţa bulgăroaicei Pironkova, locul 82 în clasamentul mondial. Sportiva de la sud de Dunăre s-a impus în doar două seturi, surprinzător de lejer: 6-2, 6-3. În vârstă de 22 de ani, Pironkova nu mai reuşise în patru participări la Wimbledon să ajungă decât în turul al doilea în 2006. Ea o va întâlni în semifinală pe rusoaica Vera Zvonareva, care a învins-o la rândul ei pe belgianca Kim Clijsters, cu 3-6, 6-4, 6-2.