Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, învinsă de Katerina Siniakova în optimi la Shenzhen

Simona Halep, învinsă de Katerina Siniakova în optimi la Shenzhen

04 Ian 2017   •   09:40

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul patru mondial, a fost învinsă de Katerina Siniakova (Cehia) cu 6-3, 4-6, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, transmite Agerpres.

Halep, a doua favorită a competiţiei, a evoluat sub aşteptări şi a pierdut după două ore şi 4 minute.

Pentru Siniakova (20 ani, 52 WTA) a fost prima victorie din carieră în faţa unei jucătoare din top 10.

Halep a fost dominată în primul set de adversara sa, care a condus cu 5-2 şi şi-a adjudecat setul cu 6-3. În setul al treilea s-a mers cap la cap până la 4-4, dar românca a profitat de câteva erori pe finalul setului şi s-a impus cu 6-4, egalând situaţia.

În decisiv, primele cinci ghemuri au însemnat tot atâtea break-uri, după care Siniakova s-a desprins la 4-2. Halep a revenit foarte bine şi a trecut la conducere după trei ghemuri consecutive (5-4), însă apoi a pierdut alte trei (5-7) şi meciul. De remarcat că la 5-6, Halep a avut trei mingi de break, dar le-a irosit pe toate.

Simona Halep, care câştigase titlul la Shenzhen în 2015, va primit pentru participare 7.238 dolari şi 30 de puncte WTA.