Antena 3 CNN Sport Tenis Cu cine va juca Simona Halep în primul tur, la Guangzhou

Cu cine va juca Simona Halep în primul tur, la Guangzhou

de S.T.    |    21 Sep 2015   •   14:17

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, va evolua împotriva sportivei croate Petra Martici, locul 128 WTA, în prima manşă a turneului WTA de la Guangzhou, cu premii de 250.000 de dolari.

Martici a ajuns pe tabloul principal al competiţiei din China după ce a învins-o, luni, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, pe reprezentanta gazdelor Liu Fanghzou, locul 159 WTA, în ultimul tur al calificărilor.

Halep a pierdut unica partidă disputată până acum cu sportiva croată, în 2011, în turul al doilea al turenului de la Copenhaga, scor 3-6, 7-5, 5-7.

Guangzhou International Open este prima competiţie la care participă Simona Halep, după ce a fost eliminată în semifinale la US Open.