Antena 3 CNN Sport Ştafeta României, condusă de David Popovici, a obţinut locul 5 la CE de nataţie, de la Belgrad

?tafeta României la CE nata?ie
Ștafeta României de 4x100 m liber masculin, la Campionatul European de inot pentru juniori. Sursa Foto: Facebook FRNPM
de Redacția Antena 3 CNN    |    20 Iun 2024   •   21:27

Ştafeta României, formată din Patrick Sebastian Dinu, Alexandru Szilagyi, George-Adrian Raţiu şi David Popovici, s-a clasat pe locul cinci la 4x100 metri liber, la Campionatul European de nataţie, de la Belgrad, notează news.ro.

David Popovici a fost primul care a intrat în bazin şi a încheiat pe primul loc 100 de metri, cu timpul 47.22.

Al doilea român din ştafetă, George-Adrian Raţiu, a înotat 100 de metri în 49.48. Locul 2, Alexandru Szilagyi, cu timpul 49.49 a dus România pe locul şase. Ultimul din ştafeta României a fost Patrick Dinu care a mai recuperat puţin din timp la 47.83. Astfel România a obținut locul 5 la europene, la Campionatul European de nataţie, de la Belgrad.

Medalia de aur a fost câştigată de Serbia, cu timpul 3:12.90, pe locul doi s-a clasat Polonia – 3:13.25, iar pe trei a termina Grecia – 3:13.73.