Antena 3 CNN Sport Prima medalie pentru România la Jocurile Paralimpice de la Paris. Alexandru Bologa a câștigat aurul la judo

para-judo
Ca urmare a medaliei obţinute de Bologa, România este pe locul 56 în clasamentul pe naţiuni de la Paris. FOTO: Profimedia Images
de Bianca Chirilă    |    06 Sep 2024   •   18:20

Alexandru Bologa a câştigat, vineri, medalia de aur la para-judo, 73 kg, categoria J1, la Jocurile Paralimpice de la Paris.

Bologa l-a învins în finală pe Yergali Shamey, din Kazahstan, cu 10-0. Într-o finală spectaculoasă împotriva lui Yergali, Alex Bologa a adus aurul paralimpic României la judo, printr-un Ippon senzaţional, realizat în 1:22 minute.

Sportivul român urcă astfel pe prima treaptă a podiumului, după ce la Rio 2026 şi Tokyo 2020 a câştigat medalii de bronz.