Antena 3 CNN Sport Off Sport Universiada de la Gwangju: Medalie de argint câștigată de Nicolae Soare, la 10.000 m

09 Iul 2015   •   17:21

Atletul român Nicolae-Alexandru Soare a cucerit medalia de argint în proba de 10.000 m, joi, la Universiada de vară de la Gwangju (Coreea de Sud), scrie Agerpres.

Soare a fost cronometrat cu timpul de 29 min 18 sec 71/100 (personal best), medalia de aur fiind adjudecată de rusul Igor Maximov, în 29 min 15 sec 30/100, în timp ce bronzul a revenit japonezului Keisuke Nakatani, în 29 min 19 sec 30/100.

Ilie Alexandru Corneschi s-a clasat pe locul 20 (din 30 de concurenți care au luat startul), cu timpul de 32 min 16 sec 48/100.

Bilanțul României la Gwangju este până acum de șase medalii, una de aur (Laura Ilie — pușcă trei poziții), trei de argint, obținute de atleții Andrei Gag (aruncarea greutății), Nicolae Soare (10.000 m) și judoka Larisa Florian (cat. 52 kg), și două de bronz, ambele cucerite de judoka Vlăduț Simionescu (la cat. +100 kg și la open).