Antena 3 CNN Sport Moment istoric la Jocurile Paralimpice. Primii patru clasați în proba de 1.500 de metri, timpi mai buni decât toți sportivii de la Jocurile Olimpice

14 Sep 2016   •   09:20

Patru dintre finaliștii probei de 1.500 de metri de la Jocurile Paralimpice au obținut timpi mai buni decât medaliatul cu aur de la Rio din proba similară.

Abdellatif Baka, câștigătorul medaliei de aur, a terminat cu un timp mai bun decât Matthew Centrowitz, campionul olimpic de la Rio. Baka a fost mai rapid cu 1,7 secunde.

Tamiru Demisse, Henry Kirwa și Fouad Baka, fratele medaliatului cu aur, au terminat pe locurile 2, 3, respectiv 4, toți cu timpi mai buni decât ai lui Centrowitz.

Toți cei patru atleți paralimpici au deficiențe de vedere, fiind aproape orbi.