Antena 3 CNN Sport Calificare istorică în optimile Euro 2024. România câștigă grupa E, după 1-1 cu Slovacia

26 Iun 2024   •   19:00

Selecţionata României s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, din postura de câştigătoare a Grupei E, după 1-1 cu Slovacia, miercuri seara, pe Frankfurt Arena. În celălalt meci al grupei, Ucraina și Belgia au terminat la egalitate, 0-0. Toate cele patru echipe au avut 4 puncte, departajarea fiind făcută de golaveraj. România va juca cu Olanda în optimi.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

Suporterii români sărbătoresc în București calificarea României în optimile EURO 2024. Traficul este blocat la Universitate, autobuzele poartă tricolor.

LIVE TEXT EURO 2024 România - Slovacia

Final de meci. România se califică în optimile Euro 2024.

Minutul 90: Vor fi trei minute de prelungiri.

Minutul 85 - Corner pentru România provocat de Man. Mingea iese în aut de partea cealaltă a porții, nejucată de nimeni.

Minutul 81 - Corner pentru Slovacia. Resping jucătorii noștri și scăpăm cu bine din fază

Minutul 79 - Niță aleargă la un jucător slovac accidentat în apropierea porții lui, iar fanii slovaci au început să îi scandeze numele.

Minutul 76 - Șut peste poartă, de la distanță, al slovacilor. Belgia - Ucraina este în continuare 0-0. România ar putea termina grupa pe locul 1.

Minutul 72 - Imnul României se aude puternic pe stadionul din Frankfurt.

Minutul 65: Ies Hagi și Drăguș, intră Man și Pușcaș.

Minutul 64: Haraslin are o ocazie bună pentru Slovacia. Mingea trece puțin pe lângă poarta lui Niță.

Minutul 63: Fază de poartă pentru Slovacia. Niță apāră cu piciorul.

Minutul 60: Două ocazii uriașe pentru România, după șuturile lui Răzvan Marin și Denis Drăguș. La Frankfurt a început o ploaie torențială.

Minutul 49: Bâlbe în apărarea României, însă portarul Florin Niță reușește să respingă mingea.

A început repriza a doua a meciului România - Slovacia, decisiv pentru calificarea în optimile de finală Euro 2024.

Pauză la Frankfurt. România-Slovacia 1-1. Naționala revine la acest scor pe primul loc în grupă.

Minutul 36: Goool România. Răzvan Marin marchează din penalty.

Minutul 34: România obține penalty. Ianis Hagi e faultat în careu.

Minutul 24: Slovacia marchează prin Duda. Acesta a primit o centrare în careu și a marcat cu capul.

Minutul 10: Ocazie mare pentru România, după șutul bun al lui Andrei Rațiu.

Ora 19:00 A început meciul România - Slovacia.

Ora 18:00 Ianis Hagi, titular în meciul cu Slovacia. Edi Iordănescu a anunțat primul unsprezece

Echipa națională de fotbal a României dispută de la ora 19:00, la Frankfurt, meciul decisiv de calificare în faza optimilor de finală a Campionatului European, împotriva Slovaciei. Selecționerul Edward Iordănescu a anunțat primul unsprezece, în care Ianis Hagi este titular.

Față de meciul cu Belgia, Iordănescu a efectuat două modificări, titularizându-l din nou pe Florinel Coman și în premieră la Euro 2024, pe Ianis Hagi, în locul lui Dennis Man și Valentin Mihăilă.

Iată echipa de start a României, cu care tricolorii atacă o calificare istorică:

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 10. Hagi, 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Coman, 18. R. Marin, 19. Drăguș, 21. Stanciu-cpt. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 20. Man, 22. Mogoș, 23. Sorescu, 24. Racovițan, 25. Bîrligea, 26. Șut

Arbitru: Daniel Siebert (GER). Asistenți: Jan Seidel, Rafael Foltyn (GER). Al patrulea oficial: Felix Zwayer (GER). Arbitru VAR: Bastian Dankert (GER). Asistenți VAR: Christian Dingert (GER), Massimiliano Irrati (ITA).

Ora 17:10 Echipa Națională a plecat către stadionul din Frankfurt unde se dispută meciul cu Slovacia.

Ora 17:00 Corespondență Antena 3 CNN din Germania: Atmosferă superbă făcută de suporterii echipei naționale pe străzile din Frankfurt

Ora 14:10 De Ziua Drapelului, Armata Română transmite un mesaj emoționant tricolorilor.

Ora 14:00 Tricolorii au ieșit preț de câteva minute să se relaxeze la aer în preajma hotelului și au interacționat cu suporterii români veniți să îi încurajeze.

Ora 13:20 Premierul Marcel Ciolacu a ajuns la Frankfurt și s-a alăturat suporterilor.

Ora 11:10 Corespondență Antena 3 CNN de la Frankfurt:

Ora 10:00: În ziua meciului, Echipa Națională a publicat pe pagina oficială de Facebook fotografii cu tricolorii și cu drapelul României, cu ocazia Zilei Naționale a Drapelului. „De Ziua Drapelului, dăm totul pentru ROMÂNIA!”, transmit oficialii naționalei.

Marți, la Frankfurt, jucătorii au avut ultimul antrenament înaintea meciului cu Slovacia.

Antena 3 CNN transmite din Frankfurt

Corespondență de la Euro 2024: Suporterii români scandează pe străzile din Frankfurt, înaintea meciului decisiv cu Slovacia

România poate ajunge cu un pas mai aproape de optimile Campionatului European de fotbal. Tricolorii joacă astăzi de la ora 19:00 cu Slovacia, iar o nouă victorie sau chiar egalitatea ar asigura calificarea. Meciul se va juca pe stadionul din Frankfurt, iar suporterii români fac deja spectacol pe străzile din oraș.

Pe străzile din Frankfurt a început deja frenezia. Sute de suporteri ai Naționale Române cântă în cinstea echipei. Oamenii au venit din toate orașele din România. S-au întâlnit în Germania și scandează pentru tricolori.

La meci sunt așteptați peste 30.000 de suporteri români.

Criteriile de departajare a echipelor la Euro 2024 în caz de egalitate de puncte

În optimile de finală se califică primele două echipe din fiecare grupă, plus cele mai bune 4 echipe de pe locul 3 din cele 6 grupe. În caz de egalitate între cel puţin două echipe din aceeaşi grupă, ele vor fi departajate, în ordine, conform numărului de puncte, golaveraj şi numărul de goluri înscrise în confruntările directe.

Pentru a ne califica de pe unul dintre primele două locuri, trebuie să nu pierdem cu Slovacia. Dacă România pierde, trebuie să fie îndeplinită o condiție, obligatoriu, pentru a termina pe locul 3: Belgia să bată pe Ucraina!