Antena 3 CNN Sport JO 2024 Spania este campioană olimpică la fotbal, după ce a învins Franța în prelungiri

Spania este campioană olimpică la fotbal, după ce a învins Franța în prelungiri

Spania a devenit campioan? olimpic? la fotbal
Spania a devenit campioană olimpică la fotbal. Foto: Profimedia Images
de I.C.    |    09 Aug 2024   •   22:58

Spania a devenit campioană olimpică la fotbal după ce a învins Franța, vineri, cu scorul de 5-3, după prelungiri.

Cele două echipe erau la egalitate, scor 3-3, după cele două reprize. În prelungi, însă, Sergio Camello a marcat de două ori,  în minutele 100 şi 120+1, și a adus Spaniei prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de după 1992.

Medalia de argint îi revine Franței, iar Marocul a cucerit medalia de bronz după ce a învins Egiptul în finala mică cu scorul de 6-0.

Echipa olimpică a Spaniei a câștigat argintul la ultima ediție de Jocuri de vară, de la Tokyo 2020, iar naționala de fotbal a triumfat la Campionatul European din Germania 2024.