Antena 3 CNN Sport JO 2024 JO 2024. Echipa feminină de gimnastică artistică a SUA a câștigat medalia de aur. Pe ce loc s-a clasat România

New Project - 2024-07-30T225144.025
Echipa de gimnastică artistică a SUA, după ce a câștigat medalia de aur la JO 2024 | Sursă foto: Getty Images
de Andreea Ştefan    |    30 Iul 2024   •   22:53

Echipa feminină de gimnastică artistică a Statelor Unite a cucerit medaliile de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, marţi seara, în timp ce România s-a clasat pe locul 7.

România, care nu mai participase cu echipa feminină la JO din 2012, când obţinea bronzul, a reuşit să urce un loc faţă de calificări, pe care le-a terminat pe poziţia a opta.

Americancele, conduse de vedeta Simone Biles (27 ani), s-au impus detaşat, cu aproape şase puncte faţă de Italia, care a obţinut prima sa medalie olimpică la echipe din 1928.

Echipa SUA (Simone Biles, Jade Carey, Jordan Chiles, Sunisa Lee, Hezly Rivera) a totalizat 171,296 puncte, fiind urmată de Italia (Angela Andreoli, Alice D'amato, Manila Esposito, Elisa Iorio, Giorgia Villa), 165,494 puncte, podiumul fiind completat de Brazilia (Rebeca Andrade, Jade Barbosa, Lorrane Oliveira, Flavia Saraiva, Julia Soares), 164,497 puncte.

Biles a obţinut prima sa medalie de aur la Paris, fiind calificată în alte patru finale individuale, cu excepţia celei de la paralele. Ea revine în forţă pe scena olimpică, după ce în urmă cu trei ani, la Tokyo, a acuzat probleme mentale şi s-a retras din competiţie.

Pentru Simone Biles a fost al cincilea titlu olimpic, în timp ce pentru echipa Statelor Unite este a patra medalie olimpică de aur pe echipe şi a treia la ultimele patru ediţii ale Jocurilor.

Sabrina Maneca Voinea, calificată în finalele de la bârnă şi sol, a avut o evoluţie foarte bună pentru România, cu 13,633 la sărituri, 13,800 la bârnă şi 13,900 la sol. Ana Bărbosu, calificată în finalele de la individual compus şi sol, a avut şi ea evoluţii apreciate la sărituri (13,933) şi sol (13,566), dar şi ratări, la paralele (12,433) şi bârnă (12,700).

Lilia Cosman a primit note bune la sărituri (13,433) şi paralele (13,133), în timp ce Amalia Ghigoarţă, care va evolua în finala de la individual compus, a fost notată cu 13,333 la paralele, 12,500 la bârnă şi 13,133 la sol.