Antena 3 CNN Sport JO 2024 David Popovici a câștigat medalia de bronz la proba de 100 m liber de la Jocurile Olimpice 2024

New Project - 2024-07-31T234204.748
David Popovici, în finala probei de 100 m liber de la Jocurile Olimpice 2024 | Sursă foto: Getty Images
de Andreea Ştefan    |    31 Iul 2024   •   23:45

Înotătorul român David Popovici a câștigat medalia de bronz la proba de 100 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

David Popovici s-a clasat pe locul al treilea, cu un timp de 47 de secunde și 49 de sutimi.

Medalia de aur a fost câştigată de chinezul Pan Zhanle, cu timpul 46 de secunde și 40 de sutimi, nou record mondial.

Pe a doua treaptă a podiumului urcă australianul Kule Chalmers, cu timpul 47.48.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).

Ce a scris presa internaţională, după ce David Popovici a luat aurul la Jocurile Olimpice

David Popovici a scris istorie pentru România. Tânărul-minune de doar 19 ani a adus primul aur din istoria înotului olimpic masculin din România şi prima medalie pentru delegaţia noastră de la această ediţie a Jocurilor Olimpice.

După o cursă de infarct, David a reuşit să îşi învingă adversarii cu doar câteva sutimi în proba de 200 de metri.

Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 19 ani, a cucerit prima medalie olimpică din tânăra sa carieră la 200 de metri liber. Și a fost aur, el dominându-i pe britanicul Matthew Richards și pe americanul Luke Hobson

După câteva luni de îndoieli în urma începutului său excepțional de carieră, el a revenit la cel mai înalt nivel. A sărbătorit cu zâmbetul pe buze, dar stoic ca întotdeauna”, a scris L'Equipe.

Românul a reușit o revenire spectaculoasă, formidabilă și meteorică.

A fost chiar pe locul 3 la jumătatea cursei pe care Lukas Maertens, medaliat cu aur la proba de 400 de metri liber de sâmbătă, a dominat-o de la început până aproape de final, când a căzut pe a 5-a poziție”, spune AS.

Duelul pentru aur a fost incredibil de strâns la 200 de metri liber. Românul David Popovici este norocosul și campionul olimpic, cu două sutimi în fața britanicului Matthew Richards și cu șapte sutimi în fața lui Luke Hobson (SUA)!”, a titrat Bild.

Matt Richards a fost la doar 0,02 secunde de aur! Se pare că doar anvergura aripilor lui David Popovici a făcut diferența.

Românul plesnește apa în semn de sărbătoare. David Popovici ia aurul, în timp ce britanicul Matt Richards ia argintul. Wow! A fost așa strâns”, a comentat BBC.