Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Victorie modestă a naţionalei de tineret, în faţa unui adversar inferior: România - Feroe 3-0

13 Oct 2009   •   16:03

Naţionala de tineret a României a trecut peste şocul înfrângerii cu Letonia şi s-a impus în faţa reprezentativei similare a Insulelor Feroe cu scorul de 3-0. Victoria obţinută este una meritată, dar la capătul unui joc modest, în care "tricolorii mici" au fost surprinşi de jocul curajos al oaspeţilor.

Tinerii tricolori au început bine jocul şi au deschis scorul încă din minutul 5, prin Eric Bicfalvi, care l-a învins pe Joergensen cu un şut de la 24 de metri. După o perioadă în care feroezii au fost mai prezenţi în joc şi mai incisivi decât elevii lui Săndoi, Ganea a majorat diferenţa, finalizând în minutul 39 o fază creată cu Ioniţă. România a început bine şi partea secundă a meciului şi Ionescu a marcat al treilea gol al echipei noastre, la colţul lung, după pasa lui Sburlea, în minutul 58.

În urma acestui rezultat, România a revenit pe primul loc în Grupa 1 a preliminariilor pentru Campionatul European Under 21, cel puţin până miercuri, când Rusia întâlneşte pe teren propriu Moldova. În meciul tur, România se impusese cu scorul de 4-0, în Feroe.

Au evoluat echipele:

România: 1. Cezar Lungu - 2. Ştefan Bărboianu, 5. Valerică Găman, 3. Radu Barbu, 4. Silviu Ilie - 6. Eric Bicfalvi - 10. Gabriel Torje (căpitan; 7. Marius Alexe, 82), 8. Andrei Ionescu - 14. Sabrin Sburlea (18. Vlad Bujor, 67), 9. Liviu Ganea, 15. Alexandru Ioniţă (11. Răzvan Ochiroşii, 59). Selecţioner: Emil Săndoi.

Insulele Feroe: 1. Hans Joergensen - 6. Jóhan Ellingsgaard, 3. Rógvi Holm, 4. Dánjal Davidsen, 13. Heri H. Nesá (5. Pol Johannes Justinussen, 73) - 7. Rógvi Poulsen, 8. Róaldur Jacobsen (15. Odmar Faeroe, 55), 11. Kristoffur Jacobsen, 10. Christian Mouritsen (căpitan) - 14. Johan Simun Edmundson, 9. Finnur Justinussen (12. Páll Klettskarõ, 79). Selecţioner: William Jacobsen.