Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Universitatea Cluj şi-a inaugurat noul stadion cu o înfrângere, 0-4 cu Kuban Krasnodar

de M.T.    |    12 Oct 2011   •   10:36

Dan Petrescu şi echipa pe care o antrenează, Kuban Krasnodar, nu au venit în România să se jaoce şi au câştigat cu 4-0 meciul prin care „şepcile roşii” şi-au inaugurat noul stadion, Cluj Arena.

În faţa a 25.000 de spectatori, oaspeţii aveau deja un avantaj de două goluri după mai puţin de jumătate de oră, în urma reuşitelor lui Kulik şi Davidov. În repriza a doua, Davidov a făcut dubla, iar Rijkov a stabilit scorul final cu un sfert de oră înainte de final.

Înainte de meci, prin faţa spectatorilor au defilat echipele de juniori ale clubului, dar şi foste glorii ale Universităţii Cluj, în timp ce actualii componenţii ai lotului au îmbrăcat tricouri similare cu cele folosite de jucătorii clujeni în anul 1919, la înfiinţarea clubului.

Prezentatorul evenimentului, Ioan Gyuri Pascu, a transmis un mesaj pentru Mihăiţă Neşu, din partea clubului: „Suntem alături de tine, ne rugăm să-ţi revii!”.

Seara s-a încheiat cu un deja tradiţional foc de artificii.