Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Unirea Urziceni - Oţelul Galaţi 3-1. I-au ?urzicat?!(VIDEO)

Unirea Urziceni - Oţelul Galaţi 3-1. I-au ?urzicat?!(VIDEO)

07 Noi 2008   •   22:32

Din păcate, miza acestei partide şi-a spus cuvântul în prima parte a jocului. Ialomiţenii, veneau după înfrângerea din etapa trecută de la Cluj, iar gândul că ar putea trece pe primul loc al Ligii I (în perspectiva unei eventuale înfrângeri a lui Dinamo, la Timişoara) i-a cam speriat, nereuşind nimic spectaculos, jocul fiind încâlcit, fără sclipire la mijlocul terenului. Fără oamenii de gol, Bilaşco şi Onofraş (ambii suspendaţi pentru cumul de cartonaşe), primele ocazii ale gazdelor vin de-abia spre finalul primei reprize, Galamaz trimite cu capul din 8 metri, dar nu nimereşte cadrul porţii. Căteva minute mai târziu, Mara are un moment de luciditate, conduce un atac, îi pasează lui T. Bălan care trage la firul ierbii, dar Kolev este la post şi reţine balonul.
De partea cealaltă, ?oţelarii? au venit cu lecţia bine învăţată şi cu un moral bun, după ce etapa trecută erau aproape să întrerupă invincibilitatea Timişoarei. Jocul mai consistent al acestora va da roade după pauză, în minutul 50, când Pena reia din 3 m şi deschide scorul.
Reuşita gălăţenilor îi trezeşte pe elevii lui Dan Petrescu din letargia generală şi stârneşte furia gazdelor. În minutul 52, Mara zguduie transversala lui Kolev, mingea ajunge la Pădureţu care trimite în diagonală şi aduce egalarea, iar un minut mai târziu, după o centrare a lui Bordeanu de pe partea stângă, T. Bălan, nemarcat în 6 m, loveşte balonul cu capul şi Unirea preia conducerea. Ialomiţenii sunt pe val, atacurile vin furibunde, la fel şi ratările care îl exasperează pe vulcanicul Dan Petrescu. Cireaşa de pe tort o pune Dănălache în minutul 83, când a reluat cu capul spre colţul lung, fără şanse pentru Kolev.
?Golul lor ne-a trezit şi apoi am întors jocul. Ne bucurăm că în seara asta am reuşit să întoarcem de la 0-1 la 3-1 şi mai ales pentru cele trei puncte luate. Ne simţim extrordinar pe primul loc pe care îl ocupăm până la meciul lui Dinamo. Suntem pe locul întâi meritat deoarece jucăm destul de bine şi sperăm să o facem la fel şi în continuare?,a precizat mijlocaşul Tibi Bălan, imediat după fluierul de final.
În urma acestei victorii, Unirea Urziceni a trecut pe primul loc, chiar şi un meci egal la Timişoara, unde echipa de pe Bega îi va întâlni pe cei de la Dinamo, fiindu-le favorabil pentru a păstra această poziţie.