Antena 3 CNN Sport Fotbal intern "U" Craiova - Ceahlăul 3-2. Vali Badea păstrează toate punctele în Banie

"U" Craiova - Ceahlăul 3-2. Vali Badea păstrează toate punctele în Banie

23 Noi 2009   •   16:19

Universitatea Craiova şi-a revenit după şocul eliminării din Cupa României şi a obţinut o victorie muncită la Craiova în faţa Ceahlăului. Valentin Badea a fost cel care a marcat golul decisiv pentru echipa lui Eugen Neagoe în ultimele cinci minute, după ce moldovenii întorseseră de două ori scorul.
Înfrângerea de acasă, din Cupă, cu CFR Cluj îi demoralizase puternic pe jucători. Conducerea spusese, chiar, că echipa nu va face deplasarea în etapa următoare pentru meciul de campionat din Gruia, cu CFR, de week-endul viitor. Luni, Craiova a arătat mult nerv, totuşi, în parida cu Ceahlăul. Mihai Costea a deschis scorul în minutul 2, pe contraatac, dar Bădescu a egalat doar opt minute mai târziu. Criova a trecut iar la conducere în minutul 38, când Florin Costea a trimis un şut plasat în poarta lui Roheţki.
După pauză, însă, Ceahlăul a dus scorul la 2-2, prin Cebotaru. Craiova a părut că nu poate să mai treacă în avantaj încă o dată, dar Valentin Badea, omul golurilor în momente-cheie, a trimis cu capul în poartă în minutul 86, după o centrare de la Şoavă, ia scorul final a fost 3-2.
Craiova îşi consolidează,astfel, poziţia la mijlocul clasamentului, în timp ce Ceahlăul se afundă tot mai adânc în anonimat, ocupând ultimul loc cu doar nouă puncte din 14 partide.
Formaţii de joc
Universitatea Craiova: 21. Lung jr. - 32. Bădoi, 7. V. Găman, 4. Mitchell, 27. Rose - 77. Wobay (30. Prepeliţă '67), 2. Bărboianu (25. Firţulescu '57), 8. Şoavă - 9. M. Costea, 20. Dina (11. V. Badea '57), 10. Fl. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe.
Ceahlăul: 12. Roheţki - 2. Burlacu, 24. Forminte, 21. Ferariu (10. Sofroni '90), 8. Barna - 7. Cebotaru, 6. Achim, 13. Onciu (26. D. Prodan '30) - 15. Bădescu, 9. Doicaru (20. Rudison '60), 25. Ibrahim. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.