Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua învinge Rapid cu 1-0 şi se califică în semifinalele Cupei României

Steaua învinge Rapid cu 1-0 şi se califică în semifinalele Cupei României

11 Noi 2010   •   22:55

Steaua s-a calificat în semifinalele Cupei României, unde o aşteaptă adversari ca Gloria Bistriţa, FC Braşov, dar mai ales Dinamo Bucureşti. Cele două mari rivale bucureştene au acum şansa să îşi dispute finala Cupei României după mulţi ani de secetă, în care niciuna dintre cele două formaţii nu au ajuns în ultimul act (Dinamo din 2004/2005, Steaua din 1998/1999).

Steaua merge mai departe în Cupa României după ce a învins Rapidul cu 1-0, prin golul marcat de Romeo Surdu în minutul 49 al partidei. Prima repriză din Giuleşti a fost marcată de incidentele cu suporterii Stelei, care au fost evacuaţi de jandarmi, timp în care meciul a fost întrerupt 8 minute.

După un joc confuz, jucătorii lui Lăcătuş au revenit în forţă de la cabine şi Surdu a înscris golul victoriei în minutul 40, cu un şut din colţul careului de 6 metri, după ce a trecut şi de Coman. A urmat un asalt al Rapidului la poarta lui Tătăruşanu, care s-a dovedit providenţial, apărând fantastic şuturile rapidiste, venite din toate poziţiile posibile.

Au evoluat echipele:
Rapid Bucureşti: 1. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 14. Roman (11. Frunză '52), 8. Grigore, 30. Spadacio, 7. Cesinha (81. Candido '63) - 9. Cassio, 10. Herea (21. Sburlea '71). Antrenor: Marius Şumudică.