Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua - Inter Curtea de Argeş 3-2. Tănase înscrie primul său gol la Steaua, de la 25 de metri (VIDEO)

13 Dec 2009   •   18:22

Echipa din Ghencea a obţinut o victorie în ultimul meci al acestui tur de campionat, în faţa echipei lui Ştefan Stoica, Internaţional Curtea de Argeş. Sfârşitul de sezon a fost unul favorabil pentru Steaua, iar echipa lui Gigi Becali încheie turul de campionat la egalitate de puncte cu CFR Cluj, echipă care poate deveni campioană de toamnă în funcţie de jocul rezultatelor. Victoria de duminică a "militarilor" a fost adusă tocmai de Cristi Tănase, care a înscris în premieră pentru Steaua.
Bănel Nicoliţă de a deschis devreme scorul pentru Steaua, încă din minutul 3, cu un şut deviat de la 11 metri. În minutul 13, scorul a devenit 2-0 pentru Steaua, când Szekely a obţinut o lovitură de pedeapsă şi Kapetanos a transformat. Revenirea gazdelor a început devreme, iar Băcilă a făcut 2-1 după o acţiune superbă, în care a driblat patru stelişti şi l-a învins pe Zapata.
Egalitatea a revenit pe tabelă în minutul 63, atunci când Zăgrean s-a revanşat pentru penalty-ul provocat în prima repriză şi a înscris din pasa lui Kone. Salvarea Stelei a venit din partea lui Cristi Tănase, care a "spart gheaţa" în sfrâşit şi a prins un şut de zile mari de la 25 de metri, care a mers direct în vinclul porţii lui Marius Popa.

Au jucat echipele
Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski, 17. Baciu (30. Emeghara '45+1), 5. Rada, 18. P. Marin - 7. Szekely (26. Bicfalvi '75), 22. Pleşan, 14. Toja, 16. Nicoliţă - 9. Kapetanos, 11. Surdu (6. Tănase '59). Antrenor: Mihai Stoichiţă.
Internaţional: 12. Popa - 26. Abiodun, 3. Vieira, 29. Raţiu, 25. G. Neagu - 2. Băcilă (9. Itu '83), 14. Voiculeţ, 28. Menassel (20. Ciucur '87), 24. Frăsineanu - 5. E. Kone, 19. Zăgrean (8. Vezan '78). Antrenor: Ştefan Stoica.