Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Spectacol la Alba Iulia: Unirea - FC Timişoara 3-3, după ce bănăţenii au condus cu 2-0

30 Aug 2009   •   20:25

FC Timişoara a rămas neînvinsă în Liga I şi după meciul de la Alba Iulia, din etapa a cincea, însă a lăsat să îi scape printre degete o victorie uşoară împotriva Unirii. Cele două echipe au terminat la egalitate, scor 3-3, un meci în care FC Timişoara a condus cu 2-0 după jumătate de oră de joc.

Bănăţenii au început în forţă partida şi Gigel Bucur a deschis scorul în minutul patru, când a profitat de neatenţia fundaşilor adverşi. Două minute mai târziu, Bucur a avut şansa să înscrie pentru 2-0, dar mingea a întâlnit bara. Avea să fie 2-0 în minutul 27, însă, când Claudiu Ionescu a obţinut o lovitură liberă de la 20 de metri de poartă şi tot el a transformat-o în gol.

Unirea a reuşit să egaleze pe finalul reprizei, prin Florin Dan, din penalty, după ce Mera l-a faultat în careu pe Veljovic. Gazdele au început apoi în forţă repriza secundă şi au luat cu asalt poarta lui Pantilimon. Timişoara nu a reuşit să contracareze jocul în creştere al Unirii, iar Bălan a înscris golul egalizator în minutul 59, după pasa lui Florin Dan.

Acelaşi Florin Dan a construit şi faza golului trei, din minutul 75, când l-a driblat pe Nibombe şi a centrat în careu pentru Călin Cristea, care a înscris. După efortul enorm depus pentru a întoarce rezultatul, gazdele s-au văzut în imposibilitatea de a apăra victoria, iar Dorin Goga a egalat în minutul 86, dintr-o lovitură liberă scoasă de Nibombe.

Au evoluat echipele:
Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. S. Rădoi (20. Olah '45), 2. Poverlovici, 16. Bonacin (33. Bumbac '80) - 23. Bucurică, 17. I. Bălan, 27. Varga (10. Selagea '71), 5. Dâlbea, 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea -18. Veljovici. Antrenor: Adrian Falub.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 14. Mera, 6. Nibombe, 10. Art. Karamyan - 7. St. Stancu (9. Parks '19), 55. Bourceanu, 23. Cl. Ionescu (27. Magera '72), 77. Curtean (3. Latovlevici '63) - 21. Goga, 18. G. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.