Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Remiză albă în derby-ul Rapid - Steaua: 0-0. Urmează un nou episod în Cupă

Remiză albă în derby-ul Rapid - Steaua: 0-0. Urmează un nou episod în Cupă

08 Noi 2010   •   22:48

Rapid Bucureşti şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, scor 0-0, derby-ul etapei a 14-a, programat luni seara în Giuleşti.

Steaua, a cărei galerie nu a fost prezentă în Giuleşti, a ratat cele mai mari şanse de gol, două bare, prin Tănase (55) şi Surdu (66).

Înainte de meci s-a păstrat un moment de reculegere în memoria poetului Adrian Păunescu, autorul versurilor imnului Rapidului. Spectatorii au cântat imnul echipei Rapid, iar pe tabelă a fost prezentată o fotografie a poetului decedat, însoţită de o poezie a acestuia despre Rapid şi de mesajul "La adio 1943 - 2010".  În timpul minutului de reculegere care a precedat meciul, fanii rapidişti au afişat un banner cu mesajul: "Acum spre altă lume, când porţile ţi se deschid, rămâne pe vecie un imn pentru Rapid".

Cele două echipe se vor întâlni şi joi, în Cupa României.

Antrenorul Marius Lăcătuş nu s-a declarat mulţumit de egalul obţinut în Giuleşti, pentru că formaţia sa nu a învins anul acesta nici Dinamo, nici Rapidul.  "Nu am pregătit meciul ca să stăm cu fundul în poartă, la ciupeală, şi să scoatem un punct. Se putea mai mult, am făcut o repriză secundă bună. Dar rezultatul rămâne şi pe noi nu ne avantajează decât moral pentru că nu am pierdut în Giuleşti, asta e ceva pozitiv. Vrem să învingem în Cupă şi să mergem în semifinale", a zis Lăcătuş.

Au evoluat echipele:
 Rapid:  33. Bornescu - 81. Candido, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 15. C. Lazăr (10. Herea '46), 8. N. Grigore - 14. Roman, 30. Spadacio, 11. S. Frunză (7. Cesinha '80) - 99. Cassio (21. Sburlea '63). Antrenor Marius Şumudică.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 18. Martinovici, 6. Gardoş, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 26. Bicfalvi - 7. Szekely (9. Kapetanos '43), 21. Ricardo, 10. Tănase (5. Brandan '67) - 28. B. Stancu, 24. Surdu. Antrenor: Marius Lăcătuş.