Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rapid - FC Timişoara 1-0. Varga şi Bălan debutează într-un meci decis de eurogolul lui Matic (VIDEO)

05 Mar 2010   •   22:29

Rapid-Timişoara este un meci care ar fi putut foarte bine să nu se dispute la timp, din moment ce terenul era plin de zăpadă cu doar două ore înainte de meci. Cu toate acestea, datorită unui grup de 100 de fani giuleşteni săritori şi în forţă, cei 22 de jucători au intrat pe teren cu doar câteva minute mai târziu decât era programat iar meciul s-a jucat. Imediat după primul fluier, timişorenii s-au aruncat în atac în faţa unei echipe care a contat din primul minut pe noile achiziţii - Varga, Bălan şi Diego Ciz. Mera şi Goga au creat multe probleme echipei lui Nae Manea, dar cei care au deschis scorul au fost rapidiştii.
Spadacio a bătut scurt o lovitură liberă în minutul 26, până la Darijan Matic, iar croatul a trimis un fulger de la 30 de metri direct în vinclul porţii lui Taborda. Rumoare printre timişoreni, iar Rapidul a avut din acest moment mai puţine probleme în apărare.
1-0, gol Darijan Matic

Cu Varga şi Bălan aproape inexistenţi o mare parte a meciului, Rapid a mai cedat din iniţiativă în repriza secundă, în ciuda unui şut periculos al lui Spadacio şi a lui lob spectaculos al lui Grigorie. Trimiţându-i pe Contra şi pe Mansour în teren devreme în repriza a doua, Timişoara a stat mare parte din timp în atac, iar Sepsi şi Chiacu i-au dat mari emoţii lui Bornescu.
Pe măsură ce timpul a trecut, încercările Timişoarei au devenit tot mai disperate, iar ocaziile au fost irosite cu mare uşurinţă. Partida s-a încheiat cu victoria Rapidului, iar echipa vişinie a egalat Timişoara în clasament, 35 de puncte, şi s-a apropiat temporar de liderul CFR Cluj la trei lungimi.
Au evoluat jucătorii
Rapid Bucureşti: 33. Bornescu - 2. Helder, 3. R. Fernandes, 32. Iencsi (28. A. Iordache '63), 16. Ciz - 6. Matic, 10. Herea - 29. T. Bălan (20. Şt. Grigorie '73), 30. Spadacio, 18. Varga - 11. Ioniţă (9. Rãduţă '85). Antrenor: Nicolae Manea.
FC Timişoara: 99. Taborda - 16. Luchin (25. Kozak '72), 14. Mera, 6. Nibombe, 8. Sepsi - 26. Chiacu, 55. Bourceanu, 5. Alexa, 18. Chiţu (34. Contra '54) - 21. Goga, 10. Parks (11. Mansour '65). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.