Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a 5-a: Universitatea Craiova - Gloria Bistriţa 5-1

Liga I, etapa a 5-a: Universitatea Craiova - Gloria Bistriţa 5-1

29 Aug 2009   •   22:14

Adrian Mititelu s-a temut de ghinion în meciul cu Gloria Bistriţa, însă, cu Florin Costea revenit pe teren, Universitatea Craiova s-a distrat în etapa a cincea. Oltenii s-au impus cu scorul de 5-1, la capătul unui meci pe care l-au controlat în totalitate.

Scorul a fost deschis de Michael Baird, după jumătate de oră de joc, acesta şutând din întoarcere de la şase metri. Zece minute mai târziu, fostul stelist Valentin Badea a dus scorul la 2-0, cu capul, în urma centrării perfecte a lui Bărboianu. În minutul 52, Baird a intrat în rolul de servant şi l-a găsit pe Florin Costea cu o centrare de pe partea stângă, acesta din urmă înscriind cu capul de la şase metri.

În minutul 64, fundaşul Bărboianu a trimis a mai trimis o pasă de gol, de pe partea stângă, care a fost reluată în poartă, de la zece metri, de Michael Baird, autor astfel al unei "duble". Hora a redus din handicap în minutul 81, însă bucuria oaspeţilor nu a durat decât un minut, pentru că Wobay a stabilit scorul final cu o acţiune personală de excepţie.

Au evoluat echipele:

Craiova: 21. S. Lung Jr. - 2. Bărboianu, 3. R. Barbu, 6. D. Stoica, 27. Rose - 30. Prepeliţă, 8. Şoavă, 13. Dilevski (88. N Nicolae '72), 10. Fl. Costea (9. M. Costea ' 66) - 11. V. Badea, 17. Baird (77. Wobay '71). Antrenor: Daniel Mogoşanu.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 23. Vagner (14. Hodoroabă '46), 6. Rus, 18. Frăsinescu, 27. D. Sînmărtean - 17. Săceanu (30. Băjenaru '69), 26. Enescu (2. C. Petre '46), 14. Achim, 5. Velcovici - 10. L. Sînmărtean, 24. Hora. Antrenor: Sandu Tăbârcă.