Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a 4-a: Gaz Metan Mediaș - Ceahlăul Piatra Neamț 0-2

Liga I, etapa a 4-a: Gaz Metan Mediaș - Ceahlăul Piatra Neamț 0-2

22 Aug 2009   •   20:53

Surclasată de Dinamo în etapa precedentă, formația Ceahlăul Piatra Neamț a reușit să câștige partida disputată la Mediaș, cu Gaz Metan, scor 2-0. Prima ocazie a meciului a aparținut gazdelor, care au fost aproape să înscrie când șutul lui Eric de la 25 de metri a fost deviat de un fundaș. Portarul Roheţki a reţinut însă în ultimă instanţă.

În minutul 39, Nohai a scos de pe linia porții lui Vâtcă și a salvat Mediașul de la primirea unui gol, însă doar pentru cinci minute, până când Fabron a reluat cu capul o centrare venită de la Cebotaru. Finalul reprizei a găsit Ceahlăul tot în atac, Vâtcă respingând șutul lui Fabron până la Doicaru, a cărui reluare a întâlnit bara transversală.

Scorul final a fost stabilit în minutul 87, când Gafița a dejucat pasul la ofsaid al gazdelor și a marcat cu un șut pe jos. În urma acestui rezultat, Ceahlăul acumulează 4 puncte şi urcă, cel puţin pînă mâine, pe poziţia a 5-a, în timp ce Gaz Metan a ratat şansa de a deveni lider în premieră, rămânând tot cu 6 puncte.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan: 82. Vâtcă - 20. Nohai, 25. Z. Markovici (19. Lazăr '43), 15. Hoban - 7. Kubala, 21. Todea - 17. Dudiţă, 27. Eric (5. A. Munteanu '66), 22. Pârvulescu - 10. Bud, 77. Silvăşan 14. Sabou '70). Antrenor: Cristian Pustai.

Ceahlăul: 12. Roheţki - 2. Burlacu, 24. Forminte, 5. Ichim, 8. Barna - 7. Cebotaru (11. Tudosă '90), 6. Achim, 13. Onciu, 15. Bădescu - 9. R. Doicaru (14. Gafiţa '67) 19. Fabron (21. Ferariu '81). Antrenor: Florin Marin.