Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gaz Metan - Pandurii 1-0. Medieşenii obţin primul succes din ultimele şase săptămâni (VIDEO)

11 Apr 2010   •   17:47

Gaz Metan Mediaş a reuşit, duminică, ce nu mai putuse de la meciul de pe 27 februarie cu Universitatea Craiova - să învingă. Ardelenii au trecut de "Autobaza" lui Sorin Cârţu şi s-am impus graţie unui gol senzaţional marcat de la 35 de metri. Victoria gazdelor a fost una grea, având în vedere că în ultima parte a meciului au evoluat cu un om în minus pe teren.
Cunoscută pentru apărarea aproape impenetrabilă din mandatul precedent al lui Cârţu, echipa Pandurii a avut surprinzător de mule probleme în apărare în prima repriză, dar ghinionul a făcut ca scorul pauzei să fie 0-0. În minutul 53, însă, Kubala a prins un şut de senzaţie de la 35 de metri şi l-a învins pe Stanca, pentru 1-0. Gazdele au avut emoţii pe final, după eliminarea lui Dudiţă în minutul 79, dar nimic nu avea să se mai schimbe.
Pandurii au în continuare dureri de cap privind retrogradarea şi rămân pe locul 15 în Liga 1, cu 26 de puncte. Mediaş are cu şase puncte mai mult şi pare scutită de griji.

Formaţiile de joc:
Gaz Metan Mediaş : 30. Buchta - 23. Marovic, 13. Khubutia, 19. Lazăr, 44. Kratochvil - 17. Dudiţă, 7. Kubala (5. Munteanu '59), 21. Todea, 15. Hoban - 77. Silvăşan (16. Zaharia '85), 9. Liţu (22. Pârvulescu '66). Antrenor: Cristian Pustai.

Pandurii Târgu Jiu : 1. Stanca (80. Mingote '39) - 14. Popete, 4. Chibulcutean, 18. Martinovic, 6. Cardoso - 27. Vranjes, 11. Lazic (25. Tremonti '69), 15. Ghindeanu (23. Raskovic '59), 16. Rusu, 8. Orac - 20. Stromajer. Antrenor Sorin Cârţu.