Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Timişoara învinge Poli Iaşi in extremis, impulsionată de golul unui spectator (VIDEO)

26 Feb 2010   •   23:10

Dorin Goga a adus echipei FC Timişoara victoria cu 2-1 în faţa Politehnicii Iaşi, în ultimul minut al prelungirilor, dar cele trei puncte nu i-au mulţumit pe fanii bănăţeni, care au continuat să-i ceară demisia tehnicianului Ioan Ovidiu Sabău.

Aflaţi pe val după victoria cu Rapid din prima etapă a returului, ieşenii au deschis repede scorul şi la Timişoara. În minutul 8, Georgian Păun a profitat de o gafă în apărarea gazdelor şi a trimis mingea cu sete în poartă.

FC Timişoara a avut nevoie de intrarea lui Cosmin Contra pe teren, în minutul 53, pentru ca patru minute mai târziu acesta să egaleze dintr-o lovitură liberă executată de la 30 de metri.

În finalul meciului, un suporter al echipei timişorene, exasperat că echipa favorită avea să înregistreze al doilea egal consecutiv, a intrat pe teren, a luat o minge de pe margine şi după o cursă de 40 de metri a înscris în poarta formaţiei Poli Iaşi.

Acest incident, dar şi scandările fanilor din ultimele cinci minute ale meciului, care cereau demisia lui Sabău, l-au încurajat pe Goga să şuteze de la 19 metri, din întoarcere şi să înscrie un gol incredibil în poarta lui Pleşca. Bucuria celor trei puncte obţinute nu i-a mulţumit totuşi pe suporteri, care au continuat să scandeze "Demisia! Demisia!" chiar şi atunci când jucătorii s-au dus să îi salute.

Au evoluat echipele
FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 16. Luchin, 14. Mera, 8. Sepsi - 5. Alexa, 55. Bourceanu, 21. Goga, 25. Kozak (34. Contra '53) - 26. Chiacu (33. Mejia '46), 10. Parks (77. Curtean '74). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Poli Iaşi: 12. Pleşca - 30. Străuţ, 24. Straton, 23. Ad. Ilie, 3. Costache - 26. V. Negru, 21. Mihajlov, 77. A. Ionescu (15. Buhuş '90+4) - 11. Bujor (10. Cr. Constantin '68), 99. V. Badea, 14. Păun (29. Bârlădeanu '82). Antrenor: Petre Grigoraş.