Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Farul Constanţa ? Poli Iaşi 0-3. Constănţenii rămân la malul retrogradării (VIDEO)

03 Apr 2009   •   20:58

Politehnica Iaşi a învins, pentru a doua oară în acest sezon, Farul Constanţa, de această dată cu scorul de 3-0, în deplasare, şi a urcat provizoriu pe locul 12 în clasamentul Ligii I. De partea cealaltă, Farul Constanţa rămâne pe poziţia a 15-a, prima retrogradabilă, cu 22 de puncte, cu trei mai puţin ca Poli Iaşi.

După o primă repriză albă, Montiel a deschis scorul în minutul 57, învingându-l pe Curcă cu un şut de la marginea careului de 16 metri.

În minutul 71, Cristian Bratu a marcat cu un şut în partea stângă a lui Curcă, de la marginea careului mic, după o pasă primită de la Buta, care a pătruns pe flancul drept.

Scorul final a fost stabilit de Andrei Cristea, în minutele de prelungire, care a marcat primul său gol de la revenirea de la Dinamo, la capătul unui contraatac.

Au evoluat echipele:

Farul Constanţa: 1. G. Curcă - 77. Măţel, 23. Pătraşcu, 4. Rastovaci, 5. Vukomanovici - 7. Băcilă, 11. Larie (18. Voiculeţ '59), 20. Rusmir, 10. Gerlem (9. Alibec '70) - 14. Nanu (85. Gosici '73), 13. Chico. Antrenor: Ion Marin.

Poli Iaşi: 12. Pleşca - 77. Buta, 23. Adr. Ilie, 28. Cr. Munteanu (3. Onuţ '51), 5. Pecnik (30. P. Jovanovici '65) - 16. Viveiros, 25. Milea (8. Ignatov '81), 19. Montiel, 18. Miclea - 13. Cr. Bratu, 10. A. Cristea. Antrenor: Cristiano Bergodi.