Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Tamaş, în Premier League. West Bromwich şi-a asigurat promovarea

Tamaş, în Premier League. West Bromwich şi-a asigurat promovarea

10 Apr 2010   •   20:40

Echipa lui Gabriel Tamaş, West Bromwich Albion, a câştigat sâmbătă promovarea în Premier League în urma unei victorii cu 3-2 în faţa celor de la Doncester Rovers, în deplasare. Cu toate că au mai rămas de disputat trei etape din campionat, WBA are un avantaj de 11 puncte care îi asigură clasarea pe locul al doilea la finalul stagiunii.
WBA mergea la Doncaster cu certitudinea că un rezultat favorabil o va readuce în Premier League după un an de absenţă. Formaţia lui Roberto Di Matteo şi-a făcut singură meciul uşor, iar Dorrans (minutul 31) şi Brunt (44) au dus scorul la 0-2 în prima repriză. Emmanuel-Thomas a recuperat un gol după pauză pentru Doncaster, dar Bednar a refăcut diferenţa în minutul 73. Hayter a înscris şi el pentru Rovers, în minutul 85, dar nu mai conta. WBA, cu Tamaş integralist, îşi asigura locul în topul fotbalului din Anglia.