Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Scor incredibil în Olanda: PSV Eindhoven - Feyenoord Rotterdam, 10-0

Scor incredibil în Olanda: PSV Eindhoven - Feyenoord Rotterdam, 10-0

24 Oct 2010   •   19:23

Formaţia PSV Eindhoven a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul neverosimil de 10-0, echipa Feyenoord Rotterdam, într-un meci contând pentru etapa a zecea a campionatului olandez, informează Mediafax.

Golurile au fost marcate de J.Reis '24, '47, '59, Afellay '39, Toivonen '49, Lens '55, '87, Dzsudzsak '63, '77 (penalti) şi Engelaar '70.

Feyenoord a evoluat cu un jucător mai puţin după eliminarea lui Leerdam, în minutul 34.

Pentru Feyenoord aceasta este cea mai drastică înfrângere în Eredivisie, după ce pierduse cu 2-8, în 1983 cu Ajax. PSV s-a mai impus în două rânduri cu scorul de 10-0, în 1973 şi 1998, cu Go Ahead Eagles, respectiv FC Volendam.

Cele zece goluri au fost marcate în 63 de minute, între 24 şi 87, de şase jucători diferiţi, în special Jonathan Reis, autorul unui hatrick.

Acest succes permite echipei PSV Eindhoven să-şi păstreze primul loc în clasament, cu 24 de puncte, faţă de 22 câte are FC Twente, campioana în exerciţiu şi ocupanta locului secund.

Aflată pe antepenultimul loc în clasament, cu opt puncte, Feyenoord se afundă în criză, presa olandeză apreciind că antrenorul Mario Been nu va rezista după umilinţa de pe Philippsstadion.