Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Real Madrid trece categoric de Murcia în Cupa Spaniei. Mourinho, eliminat în premieră

11 Noi 2010   •   12:04

Real Madrid a evitat o a treia umilinţă consecutivă în Cupa Regelui Spaniei, zdrobind echipa Real Murcia, din liga secundă, cu scorul de 5-1, pe Santiago Bernabeu, în contextul în care partida tur se încheiase la egalitate.

Granero a deschis scorul pentru Madrid cu un şut superb de la 20 de metri, iar Higuain a majorat diferenţa înainte de pauză. A fost singura contribuţie a argentinianului, sacrificat la pauză de Mourinho, alături de un alt jucător, pentru introducerea lui Cristiano Ronaldo şi Xabi Alonso. Schimbările au avut succes, Ronaldo a făcut 3-0 cu 15 minute înainte de final din pasa lui Angel Di Maria. Murcia a înscris pentru 3-1 din penalty, dar Benzema a punctat şi el de la punctul cu var pentru ca Alonso să stabilească scorul final cu o lovitură liberă în minutul 89.

Mourinho a fost şi el în centrul atenţiei, fiind eliminat pentru prima oară de la venirea în Spania:

Barcelona, aflată în căutarea celui de-al 26-lea trofeu în Cupă, a câştigat de asemenea la scor, Nolito, Gabriel Milito, Pedro Rodriguez, Bojan Krkic şi Lionel Messi învingând Ceuta cu 5-1 pe teren propriu, pentru o calificare cu scorul general de 7-1. Bojan a ratat totodată şi un penalty în prima repriză, după ce Vitor Moreno şi-a lăsat echipa Ceuta în 10 oameni.