Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Real Madrid câștigă Liga Campionilor pentru a 15-a oară, după ce a învins Borussia Dortmund

Real Madrid este noua regină a Europei la fotbal. Spaniolii au câştigat finala Ligii Campionilor, în faţa Borussiei Dortmund, pe legendarul stadion Wembley, în faţa a peste 86.000 de spectatori.

de Georgiana Adam    |    02 Iun 2024   •   08:18

Real nu mai câştigase titlul continental din 2022.

Real Madrid a terminat neînvinsă această ediţie a Ligii Campionilor. Spaniolii au câştigat şi marea finală, în faţa Borussie Dortmund şi şi-au trecut în palmares al 15-lea titlu european, record absolut în competiţia supremă a continentului.

A fost 2-0 pentru Real, după golurile reuşite de Carvajal şi Vinicius, în repriza a doua.

Borussia Dortmund, care nu mai jucase o finală a Ligii Campionilor de 11 ani, a rămas doar cu titlul câştigat în 1997.

În schimb, Real Madrid a ajuns la 18 finale în această competiţie, cu 7 mai multe decât orice altă echipă.

Spectacol a fost şi înainte de marea finală. La mijlocul terenului de pe Wembley, Lenny Kravitz a susţinut un mini-concert, cu versiuni prescurtate a trei melodii celebre.

Jay-Z, Ronaldinho şi Jurgen Klopp au fost doar câteva dintre vedetele care au fost prezente la finala de pe Wembley.

Meciul a fost lipsit de incidente, iar fanii celor două echipe au cântat şi au dansat împreună pe străzile Londrei înaintea fluierului de start.