Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Manchester United, cu un pas în finala Ligii după 2-0 la Schalke 04

Manchester United, cu un pas în finala Ligii după 2-0 la Schalke 04

26 Apr 2011   •   23:45

Doar un pic mai mult de o oră de joc a rezistat portarul lui Schalke 04 în faţa forţei ofensive a lui Manchester United, în partida tur a primei semifinale din Liga Campionilor. Englezii au câştigat ulterior cu 2-0 în deplasarea din Germania şi sunt favoriţi pentru calificarea în finala Ligii Campionilor.

Manchester United mai are o formalitate de îndeplinit pe Old Trafford pentru a ajunge pentru a treia oară în ultimele patru sezoane în ultimul act.

Wayne Rooney a creat primul gol cu o pasă excelentă pe culoar pentru Ryan Giggs, în minutul 67, pentru ca două minute mai târziu să îşi treacă şi el numele pe lista marcatorilor.

Câştigătoarea dublei manşe va da piept cu Real Madrid sau FC Barcelona în finala de pe 28 mai, programată pe Wembley.