Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Lucescu şi Raţ sunt din nou campioni: Şahtior a cucerit titlul în Ucraina

Lucescu şi Raţ sunt din nou campioni: Şahtior a cucerit titlul în Ucraina

09 Mai 2011   •   12:37

Şahtior Doneţk a câştigat campionatul Ucrainei, după ce formaţia antrenată de Mircea Lucescu s-a impus cu 2-0 în derby-ul cu Metalurg şi are opt puncte în faţa lui Dinamo Kiev, cu două etape înainte de final. Victoria a făcut uitată umilinţa de etapa trecută, când Şahtior pierdea cu 0-3 pe terenul lui Dinamo Kiev.

Şahtior a deschis scorul în ultimele secunde ale primei reprize, prin Luiz Adriano, iar căpitanul Srna a închis tabela în minutul 86.

Aceasta este al 11-lea trofeu câştigat de Mircea Lucescu în 7 ani pe banca lui Şahtior (5 titluri, 2 Cupe şi 3 Supercupe ale Ucrainei plus Cupa UEFA), dar antrenorul român vrea să îşi treacă în palmares şi încă o nouă cupă, trofeu pe care nu l-a mai câştigat din 2008. Şahtior o va întâlni în semifinala cupei pe fosta echipă a lui Oleg Protasov, Dnepr, locul 3 în campionat.

Totodată, Mircea Lucescu a ajuns la 9 titluri de cmapion în trei ţări: 5 în Ucraina, 2 în România (Dinamo şi Rapid) şi 2 în Turcia (Galatasaray şi Beşiktaş)