Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Inter-Fiorentina 2-0. Duelul românilor decis în favoarea lui Chivu (VIDEO)

Inter-Fiorentina 2-0. Duelul românilor decis în favoarea lui Chivu (VIDEO)

16 Mar 2009   •   06:15

Campioana Italiei, Internazionale Milano, cu Cristian Chivu pe teren în prima repriză, a câştigat, duminică seară, scor 2-0, derby-ul etapei a 28-a din Serie A, cu Fiorentina, unde Adrian Mutu a fost integralist, informează Gazetta dello Sport.

Ambele goluri ale lui Inter au fost marcate de suedezul Zlatan Ibrahimovic în minutele 11 şi 90.

Căpitanul echipei naţionale Cristian Chivu, a revenit pe teren după aproximativ trei săptămâni din cauza unei accidentări. Nu a rezistat însă decît prima repriză, iar la pauză medici au hotărât să nu mai continue, Mourinho înlocuindu-l cu Figo.

Celălalt român aflat pe teren, Adrian Mutu, a fost unul dintrei cei mai activi jucători ai Fiorentinei, dar nu a fructificat niciuna dintre ocaziile pe care şi le-a creat împreună cu Gilardino, colegul său din atac.

În clasament, Internazionale Milano conduce cu 66 de puncte după 28 de meciuri, urmată la şapte puncte distanţă de Juventus, în timp ce Fiorentina se află pe locul 5, cu 46 de puncte.