Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Europa League: AS Roma şi Fenerbahce se impun, Steaua Roşie bătută în Georgia. Vezi rezultatele

31 Iul 2009   •   14:53

Prima manşă a turului III preliminar al Europa League, ale cărei partide s-au disputat joi, a fost, în general, una lipsită de mari surprize. Pe lângă victoriile Stelei şi Vasluiului, formaţii cunoscute, intrate în competiţie, au câştigat partide cu echipe mai slab cotate. Astfel, nume mari precum AS Roma, Fulham, PSV Einshoven,Galatasaray, Fenerbahce sau Hamburg au obţinut victorii, pornind cu prima şansă la calificare în retururile care se joacă pe 6 august.
Fenerbahce, una dintre marile perdante ale sezonului trecut în Turcia, în care a ratat primele două locuri ce asigură accesul în Liga Campionilor, a primit-o marţi acasă pe echipa maghiară Honved Budapesta. Fosta adversară a Stelei din sezonul cuceririi Cupei Campionilor s-a văzut, însă, umilită pe stadionul Sukru Saracoglu din Istanbul. Fostul "galactic" Roberto Carlos a deschis scorul în minutul 13 din lovitură liberă, fază la care s-a şi accidentat şi a trebuit schimbat. Spaniolul Guiza a adăugat, apoi, un hat-trick în minutele 30, 40 şi 61, iar Alex a marcat ultimul gol al turcilor în minutul 69. La scorul de 0-5 a venit şi golul de onoare al oaspeţilor, din partea lui Zsolnai.