Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bundesliga: Grafite, eroul lui Wolsburg (VIDEO)

Bundesliga: Grafite, eroul lui Wolsburg (VIDEO)

14 Mar 2009   •   10:36

VfL Wolfsburg a învins în primul meci al etapei cu numărul 24 din Bundesliga pe Schalke 04 cu scorul de 4-3, la capătul unei partide extrem de spectaculoase. Vedeta întâlnirii a fost brazilianul Grafite, care a reuşit să înscrie de trei ori.

Oaspeţii au început tare şi au deschis scorul încă din minutul 9 prin Westermann. Formaţia lui Magath a reuşit însă să întoarcă rezultatul până la pauză, datorită reuşitelor lui Grafite şi Dzeko. Finalul de meci a fost unul nebun, în ultimele 15 minute înscriindu-se patr goluri. Grafite a mărit avantajul gazdelor, pentru ca Jermaine Jones să păstreze speranţele lui Schalke. Acelaşi Grafite şi-a desăvârşit hattrickul, golul lui Kuranyi din ultimul minut stabilind scorul final.

Prin acest succes, Wolfsburg urcă pe locul 2 în clasament, cel puţin până la desfăşurarea meciurilor de sâmbătă.