Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Boca Juniors - River Plate 2-0. Spectacol tipic argentinian în "Superclasico" (VIDEO)

26 Mar 2010   •   11:53

Cele mai iubite şi mai reputate cluburi din Argentina şi chiar din America de Sud, Boca şi River, au disputat joi restanţa din etapa a a zecea a Turneului Clausura. Ajunse din favorite la titlu echipe de pluton în Argentina, Boca şi River au făcut totuşi spectacol pe stadionul "Alberto Jacinto Armando" din Buenos Aires. Cel care a tranşat derby-ul pentru gazde a fost Gary Alexis Medel, cu două goluri de toată frumuseţea.
Partida dintre cele două mari rivale trebuia să se dispute pe 21 martie, dar ploaia torenţială din acea zi a dus la suspendarea partidei în minutul 10. Meciul s-a reluat din primul minut, de data aceasta în condiţii meteo excelente, iar Boca a deschis scorul încă din minutul 14. Medel a ajuns primul la centrarea din lovitură liberă a lui Juan Riquelme şi a deviat mingea pe sub portarul Mario Vega. Atacantul chilian a dus scorul la 2-0 la scurt timp după pauză, în minutul 49, cu un şut plasat aproape de vinclu după o fază lucrată superb de colegii lui pe flancul stâng. Scorul nu s-a mai schimbat până la final, iar Boca s-a impus la două lungimi, apropiindu-se la un punct de River în clasament. În mod şocant, River ocupă locul 13 din 20 după zece etape, cu 12 puncte, în timp ce Boca se situează pe 14, cu un punct mai puţin. Lider este, în continuare, Independiente, care a strâns până în acest moment 23 de puncte.