Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bătaie generală în Franţa: Fanii lui Nice au invadat terenul în meciul cu Marseille

Meciul dintre Nice și Marseille s-a oprit în minutul 75! Fanii gazdelor au intrat pe teren pentru a se răfui cu jucătorii lui Marseille.

bataie meci Nice
Sursa foto: Facebook/RMC Info Talk Sport
de Alexandra Ionescu    |    23 Aug 2021   •   12:46

Ultimul meci al etapei a 3-a din Ligue 1 lea- adus față în față pe Nice și Olympique Marseille.

Formația lui Crhistophe Galtier părea că se îndreaptă către o victorie, conducând cu 1-0 după golul marcat de Dolberg în minutul 49.

Partida a fost însă întreruptă în minutul 77, din cauza fanilor gazdelor care au provocat un adevărat haos.

Totul a pornit de la o fază în care Dmitri Payet se pregătea să execute o lovitură de colț, iar acesta a fost lovit cu o sticlă venită din peluza suporterilor lui Nice.

Furios, atacantul a aruncat-o înapoi, ceea ce i-a scandalizat pe suporterii care au coborât în iarbă să-l pedepsească. Zeci dintre ei au venit pe teren.

A rezultat o ciocnire violentă între Payet, susținut de coechipierii săi și de către membri ai staff-ului marseillez, de-o parte, și suporterii lui Nice, de cealaltă.

Jucătorii-gazdă s-au implicat de asemenea, alături de forțele de ordine, pentru separarea beligeranților.

Într-un final, arbitrul Bastien Benoit a expediat ambele echipe la vestiare.

Marseille a refuzat în cele din urmă să reia meciul, oficialii clubului susținând că jucătorii lor au fost atacați și că siguranța lor nu poate fi garantată.

Arbitrul și jucătorii lui Nice au reintrat pe teren după toată nebunia, pentru a fluiera finalul meciului.

În momentul de față se vorbește de o victorie la masa verde în favoarea lui Nice, care oricum conducea cu 1-0 în momentul întreruperii jocului.

În calcul intră și o suspendare a terenului propriu pe mai multe etape, urmare a comportamentului huliganic al propriilor fani. Liga a declanșat o anchetă, iar raportul arbitrului va fi crucialMarseille, la rându-i, își pregătește apărarea.