Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bătaie generală la un meci din liga a treia italiană, după o fază lipsită de fair-play

28 Feb 2011   •   16:57

Întâlnirea de la mijlocul clasamentului dintre Foggia şi Gela din liga Pro Girone B din Italia a produs una dintre cele mai nebuneşti bătăi generale pe terenul de fotbal din ultimul timp. Totul s-a întâmplat după ce jucătorii de la Foggia au încălcat regulile fair-play-ului.

Cu cinci minute înainte de final, Gela conducea cu 2-1, când Bartosz Salomon de la Foggia s-a accidentat. Fundaşul lui Gela a trimis mingea în afara terenului pentru ca adversarul său să poată primi îngrijiri.

Foggia a ignorat apoi fair-play-ul şi a trimis o minge în careul lui GEla, unde Karim Laribi a păcălit un fundaş şi a şutat în portar, pentru ca mingea să ajungă la Marco Sau şi acesta să egaleze, scor 2-2.

Jucătorii lui Gela au dat năvală spre arbitru şi spre marcatorului golului, în timp ce jucătorii Foggiei sărbătoreau, dând naştere unei bătăi generale. Poliţia şi agenţii de securitate au încercat să calmeze spiritele pe teren, meciul fiind întrerupt pentru mai multe minute.