Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Anderlecht a câştigat al 30-lea titlu belgian din palmares, cu patru etape înainte de finalul sezonului

19 Apr 2010   •   01:53

Anderlecht a câştigat pentru a 30-a oară titlul în Belgia, duminică, graţie victoriei cu 2-1 obţinută în deplasare la FC Bruges.

Cu patru etape înainte de finalul play-off-ului din prima ligă belgiană, Anderlecht are 49 de puncte şi un avans de 14 puncte faţă de FC Bruges, care ocupă poziţia a doua cu 35 de puncte.

Triumful lui echipei din capitala Belgiei vine după doi ani în care campionatul a fost dominat de Standard Liege, echipă condusă la un moment dat şi de Ladisalu Boloni.

Anderlecht rămâne cel mai decorat club din istoria fotbalului belgian, atât în competiţiile domestice cât şi în Europa, unde au cucerit cinci trofee, inclusiv Cupa UEFA din 1983.

Victoria din campionat o trimite pe Anderlecht în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, în sezonul viitor, tur care precedă faza grupelor.