Antena 3 CNN Sport Fotbal extern AC Milan a învins Napoli cu 3-0 în derby-ul etapei din Serie A

AC Milan a învins Napoli cu 3-0 în derby-ul etapei din Serie A

01 Mar 2011   •   11:53

AC Milan a controlat partida cu Napoli de la început şi a reuşit să spargă gheaţa în repriza a doua, învingând cu scorul de 3-0 şi distanţându-se la cinci puncte de rivala Inter Milano în clasamentul din Serie A.

Zlatan Ibrahimovic, Kevin-Prince Boateng şi Alexandre Pato au înscris fiecare câte un gol după pauză, pe San Siro. Ibrahimovic a făcut-o din penalty în minutul 49, după un henţ în careu al fundaşului Salvatore Aronica, Boateng a finalizat o pasă a lui Pato în minutul 77, iar brazilianul a şutat apoi printre doi apărători din afara careului, două minute mai târziu.

"Este o plăcere să joci în această echipă, o echipă plină de campioni", a declarat Pato.

Milan conduce clasamentul din Serie A cu 58 de puncte, Inter are 53, iar Napoli se află pe locul trei cu 52 de puncte.