Antena 3 CNN Sport Fotbal extern 10 pentru Spania. Gilardino învinge singur Cipru, după ce Italia era condusă cu 2-0. Vezi rezultatele

15 Oct 2009   •   02:38

Spania a termina campania de calificare la Cupa Mondială cu un record perfect de zece victorii în tot atâtea partide, după ce a învins Bosnia-Herţegovina cu 5-2 în derby-ul grupei a cincea.

Bosniacii au început partida de pe teren propriu conştienţi că au locul doi şi prezenţa în play-off asigurate, neavând totodată nicio şansă să mai ajungă campioana Europei în clasament. Spaniolii nu au venit însă deloc relaxaţi în Bosnia, iar după 14 minute conduceau cu 2-0, prin golurile lui Gerard Pique şi David Silva. În repriza secundă, Negredo (minutele 50 şi 55) şi Mata (minutul 89) au dus scorul la 5-0, pentru ca Bosnia să ofere o replică rapidă în prelungirile partidei, prin Edin Dzeko şi Zvjezdan Misimovic.

În grupa a opta, zarurile erau aruncate după ce Italia a scos o remiză în Irlanda cu ajutorul lui Alberto Gilardino, etapa trecută. Deşi miza lipsea în partida cu Cipru, atacantul Fiorentinei a reuşit un hat-trick de poveste în ultimele 12 minute ale partidei, când a întors de unul singur rezultatul meciului.

Marcello Lippi a schimbat întreaga echipă de start de la acel 2-2 din Irlanda, iar Cipru a profitat de ocazie şi a punctat în minuteke 12, prin Yiannis Okkas, şi 49, prin Chrysostomous Michail. Totuşi, în finalul meciului, Gilardino a punctat de trei ori. Primul gol a venit după centrarea lui Mauro Camoranesi. Trei minute mai târziu Gilardino a trimis un vole din apropiere, iar golul victoriei l-a marcat după ce a urmărit un şut al lui Quagliarella respins de un fundaş.

Iată rezultatele înregistrate în ultima etapă a preliminariilor din Europa şi clasamentele finale