Antena 3 CNN Sport F1: Lando Norris, în pole position la Grand Prix-ul Ţărilor de Jos

F1: Lando Norris, în pole position la Grand Prix-ul Ţărilor de Jos

BeFunky-collage - 2024-08-24T175648.092
Lando Norris va pleca din pole position în cursa de duminică / foto: Instagram-Formula 1
de R.M.    |    24 Aug 2024   •   17:57

Calificările pentru Marele Premiu al Olandei au fost în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY. Piloții se pregătesc de cursa de duminică, 25 august 2024. Lando Norris va pleca din pole position, urmat de Max Verstappen, pe locul II, și de Oscar Piastri, pe locul III.

A 15-a cursă din acest sezon, Marele Premiu al Olandei, are loc duminică, 25 august 2024, de la ora 15:45, pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

Următoarea cursă va fi în Italia, la Monza, în weekendul 30 august - 01 septembrie.

Lando Norris, în pole position

Duminică, 25 august, spectacolul continuă pe legendarul circuit.

Piloții se vor alinia pe grilă în funcție de locul câștigat în calificările de astăzi.

Astfel, Lando Norris va pleca din pole position, Max Verstappen pe locul II, iar Oscar Piastri pe locul III.

După ce a reușit să fie cel mai rapid din calificările Marelui Premiu al Țărilor de Jos, Lando Norris a transmis că a fost un tur frumos și s-a simțit confortabil.

„Mă bucur de revenire şi să încep cu un pole! A fost un tur frumos, calificările au fost destul de line şi am făcut câteva tururi bune. Este mai greu decât pare, este dificil acolo, dar m-am simţit confortabil.

Maşina este într-o stare extraordinară, totul funcţionează foarte bine, aşa că mulţumesc mult echipei. Sunt entuziasmat pentru mâine”, a declarat Norris după calificări.

Logan Sargeant a suferit un accident grav în timpul antrenamentelor pentru Marele Premiu al Olandei

Logan Sargeant, pilotul echipei Williams, a suferit un accident groaznic în timpul antrenamentelor de astăzi.

Pilotul a pierdut controlul asupra monopostului, iar maşina lui s-a izbit violent de parapet. Din fericire, Logan Sargeant a reuşit să iasă din maşină până când aceasta a luat foc.

Directorul echipei Williams, James Vowles, a confirmat ulterior că acesta a fost dus la centrul medical ca măsură de precauție.

Din acest motiv, cursa a fost sub steag roșu timp de peste 40 de minute, în timp ce resturile au fost îndepărtate de pe pistă și barierele avariate au fost reparate.

Incendiul a fost stins de pompieri. Maşina lui Logan Sargeant s-a făcut praf, astfel că nu a mai putut participa la calificări.