Antena 3 CNN Sport EURO 2024. Elveția a învins Ungaria cu 3-1

EURO 2024. Elveția a învins Ungaria cu 3-1

New Project - 2024-06-15T190438.609
de Andreea Ştefan    |    15 Iun 2024   •   19:05

Elveția a reușit să învingă Ungaria cu 3-1, sâmbătă, într-un meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal - EURO 2024 din Germania.

Elveția, fosta adversară a României din preliminarii, a făcut un pas important către optimile de finală, câștigând un meci pe care l-a controlat în mare parte, potrivit Agerpres.

Ungaria a avut prima ocazie notabilă, însă Sallai (10) a șutat peste poartă de la 20 de metri.

În minutul 12, Aebischer l-a lansat în careu pe Duah, iar atacantul lui Ludogoreț Razgrad a marcat. Inițial, golul a fost anulat pentru ofsaid, dar a fost acordat după verificarea arbitrajului video.

În minutul 20, Vargas a fost aproape de a majora scorul într-o situație de unu la unu cu Gulacsi, însă portarul lui RB Leipzig a reușit să apere.

În prima repriză, Ungaria a fost aproape inexistentă în atac, singura sa șansă venind de la Orban (40), dar și aceasta a fost semnalizată ofsaid.

Elveția a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, după ce Freuler l-a găsit liber la 23 de metri pe Michel Aebischer, iar acesta a șutat la colțul lung, Gulacsi intervenind tardiv.

Elvețienii au început bine și repriza secundă, dar Gulacsi a respins șutul trimis de Duah la colțul scurt în minutul 48, iar apoi a intervenit la șutul din careu al lui Vargas în minutul 54. Ndoye a șutat peste poartă în minutul 58, în cadrul unui alt atac al echipei antrenate de Murat Yakin.

Simțind că timpul trece în defavoarea lor, maghiarii au ieșit mai mult la joc și au presat mai intens. Varga a ratat o ocazie imensă în minutul 63, reluând puțin pe lângă poartă cu capul după o centrare a lui Sallai.

Barnabas Varga a înscris în cele din urmă pentru Ungaria în minutul 66, cu capul, din plonjon, de lângă Aebischer, la o centrare a lui Szoboszlai.

În continuare, Ungaria a dominat posesia și a continuat să atace, dar fără prea multă inspirație, descoperindu-se tot mai mult în apărare, ceea ce a făcut ca raidurile elvețienilor să devină foarte periculoase.

Ndoye (minutul 71) a încercat să trimită mingea în colțul lung, dar șutul său a fost deviat de Orban. Schaer (minutul 72) a reluat cu capul pe lângă țintă la cornerul executat de Vargas. Ndoye (minutul 83) a fost blocat în ultimul moment de Dardai. Gulacsi a respins mingea reluată de Xhaka de la colțul scurt în cornerul executat de Rieder (minutul 90).

Embolo și Rieder au combinat pentru un alt contraatac periculos al elvețienilor, dar Rieder a ieșit din cadrul porții după ce l-a driblat pe portar (minutul 90+1).

În minutul 90+3, Embolo a profitat de o respingere greșită a lui Orban la degajarea lui Sommer și a decis soarta partidei, lobându-l pe Gulacsi.

Ungaria, echipă pentru care fundașul Adam Lang (ex-CFR Cluj) a jucat în prima repriză, l-a avut căpitan pe Szoboszlai, devenind, la 23 de ani, cel mai tânăr căpitan de la EURO.

Grupa C la EURO 2024

• Slovenia – Danemarca (16 iunie, 16:00)

Lotul României pentru Euro 2024

Selecționerul naționalei, Edward Iordănescu, a anunțat lotul României pentru Euro 2024. Cei 26 de jucători din lotul României la EURO 2024 sunt:

• PORTARI: Florin Niță, Horațiu Moldovan, Ștefan Târnovanu;
  • FUNDAȘI: Andrei Rațiu, Vasile Mogoș, Radu Drăgușin, Bogdan Racovițan, Adrian Rus, Ionuț Nedelcearu, Andrei Burcă, Nicușor Bancu;
  • MIJLOCAȘI: Deian Sorescu, Marius Marin, Alexandru Cicâldău, Răzvan Marin, Nicolae Stanciu, Adrian Șut, Darius Olaru, Dennis Man, Valentin Mihăilă, Ianis Hagi, Florinel Coman;
  • ATACANȚI: Denis Drăguș, George Pușcaș, Denis Alibec, Daniel Bîrligea.