Antena 3 CNN Sport EURO 2024: Anglia a învins Serbia, la limită, cu un scor de 1-0

EURO 2024: Anglia a învins Serbia, la limită, cu un scor de 1-0

New Project - 2024-06-17T000608.360
de Andreea Ştefan    |    17 Iun 2024   •   00:06

Selecționata Angliei a învins echipa Serbiei cu scorul de 1-0, duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen, într-un meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Bellingham a calmat nervii fanilor încă de la început, marcând în minutul 13 dintr-o centrare deviată a lui Bukayo Saka, notează Sky News.

Golul jucătorului de 20 de ani a venit la doar câteva săptămâni după ce a încheiat un sezon de excepție cu Real Madrid, cucerind Liga Campionilor.

Kyle Walker a avut, de asemenea, o șansă bună în minutul 25, folosindu-și viteza pentru a pătrunde în careu și a trimite mingea peste poartă.

Anglia a dominat cea mai mare parte a primei reprize, deși a existat un avertisment cu privire la amenințarea Serbiei, când Aleksandar Mitrovic a trimis un șut de la câțiva metri pe lângă poartă în minutul 20.

Serbia a fost mult mai bună după pauză, câștigând mai multe mingi de 50-50 și forțând Anglia să absoarbă presiunea în cea mai mare parte a reprizei.

Echipa lui Southgate s-a luptat pentru posesie, iar Trent Alexander-Arnold i-a făcut loc lui Conor Gallagher și Saka a fost înlocuit cu Jarrod Bowen.

Harry Kane a fost aproape de 2-0 cu o lovitură de cap din apropiere, în minutul 77, dar portarul sârb a respins mingea în bara transversală.

A fost un meci liniștit în general pentru căpitanul, care a marcat 44 de goluri prolifice cu Bayern Munchen în acest sezon.

De asemenea, Jordan Pickford a făcut o paradă crucială în minutul 82 pentru a reține șutul lui Dusan Vlahovic de la aproximativ 22 de metri.

Autorul golului, Bellingham, a fost înlocuit pe final cu un alt tânăr minune, Kobbie Mainoo de la Manchester United, dar fanii vor fi fericiți că vedeta a intrat pe foaia de joc.

Rezultatul plasează Anglia pe primul loc în grupă, după ce Danemarca și Slovenia au remizat mai devreme, scor 1-1.

Următoarea etapă pentru Three Lions este Danemarca, joia aceasta, urmată de Slovenia pe 25 iunie.

5 iulie

Meciul 45: Câştigătoarea meciului 39 vs Câştigătoarea meciului 37 (Stuttgart) – ora 19:00

Meciul 46: Câştigătoarea meciului 41 vs Câştigătoarea meciului 42 (Hamburg) – ora 22:00

6 iulie

Meciul 48: Câştigătoarea meciului 40 vs Câştigătoarea meciului 38 (Düsseldorf) – ora 19:00

Meciul 47: Câştigătoarea meciului 43 vs Câştigătoarea meciului 44 (Berlin) – ora 22:00