Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Spania - Polonia 6-0. Ibericii încheie în stil pregătirile pentru CM (VIDEO)

Spania - Polonia 6-0. Ibericii încheie în stil pregătirile pentru CM (VIDEO)

09 Iun 2010   •   09:15

Echipa naţională a Spaniei a încheiat cum nu se putea mai bine seria de amicale de pregătire a Cupei Mondiale din Africa de Sud. Echipa lui Vicente del Bosque a umilit nefericita trupă poloneză cu un scor de tenis, la capătul unui joc în care spaniolii au arătat un fotbal ofensiv spectaculos.
Învinsă iarna trecută de România pe teren propriu, naţionala Poloniei a arătat marţi exact la ce nivel a ajuns şi a fost doborâtă de o echipă spaniolă dezlănţuită. David Villa a deschis scorul pentru Spania în minutul 12, după ce a ajuns la o minge pe care Xavi o ratase. Avantajul ibericilor s-a dublat repede, iar pasa inteligentă a lui Iniesta şi recentrarea lui Xavi l-au pus pe David Silva în situaţie clară de gol, iar "liliacul" a marcat în minutul 14. Xabi Alonso a dus scorul la 3-0 în minutul 52, cu un şut deviat din afara careului, în timp ce Cesc Fabregas a scăpat singur cu portarul şase minute mai târziu, îndeplinind o formalitate. Torres şi Pedro au stabilit scorul final, marcând goluri frumoase în minutele 76 şi 81.
Spania va debuta la Cupa Mondială miercuri, 16 iunie, împotriva Elveţiei într-o partidă disputată la Durban.