Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Paraguay - Slovacia 2-0. Sud-americanii domină grupa F şi se apropie de optimi

Paraguay - Slovacia 2-0. Sud-americanii domină grupa F şi se apropie de optimi

20 Iun 2010   •   18:39

Paraguay a preluat conducerea grupei F la Cupa Mondială, după o victorie impresionantă, scor 2-0, împotriva Slovaciei.

Sud-americanii au avut cinci şuturi la poartă în primele 25 de minute, astfel că nu a fost nicio surpriză când au trecut în avantaj prin golul lui Vera din minutul 27. Scorul final a fost stabilit în minutul 86 de Cristian Riveros, iar echipele din America de Sud îşi continuă seria fără înfrângeri în Africa de Sud.

Paraguay are acum patru puncte şi a făcut un pas important către optimile de finală ale competiţiei, în timp Slovacia are un singur punct după două etape şi rămâne fără victorie la o Cupă Mondială.

În ultima etapă se mai dispută: Slovacia - Italia şi Paraguay - Noua Zeelandă.

Au evoluat echipele:

Slovacia: 1. Mucha - 2. Pekarik, 3. Skrtel, 21. Salata (15. Stoch '83), 16. Durica - 9. Sestak (13. Holosko '70), 6. Strba, 17. Hamsik, 7. Weiss - 8. Kozak - 11. Vittek. Selecţioner: Vladimir Weiss.

Paraguay: 1. Villar - 6. Bonet, 14. Da Silva, 21. Alcaraz, 3. Morel - 13. Vera (8. Barreto '88), 15. V. Caceres, 16. Riveros - 9. Santa Cruz, 19. Barrios (7. Cardozo '82), 18. Valdez (17. Torres '68). Selecţioner: Gerardo Martino.