Antena 3 CNN Sport CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a învins cu 1-0 Maccabi Petah Tikva

cfr cluj play off
La Cluj, CFR a intrat pe teren având avantajul victoriei din tur, 1-0 la Sofia | Sursă foto: Facebook/ CFR Cluj
de A.S.    |    15 Aug 2024   •   22:17

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia israeliană Maccabi Petah Tikva cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

La Cluj, CFR a intrat pe teren având avantajul victoriei din tur, 1-0 la Sofia, iar jucătorii lui Dan Petrescu au pus presiune pe poarta apărată de Wolff, dar nu au reușit să marcheze până la pauză.

În minutul 50, gazdele au deschis scorul. Deac a executat o lovitură liberă de la marginea careului, portarul israelian Marco Wolff a respins, iar Kresic a înscris.

Wolff a avut o nouă intervenție excelentă la șutul lui Korenica, în minutul 57.

Oaspeții au fost periculoși pe final, când Răzvan Sava a parat șutul lui Yehoshuha, în minutul 89, dar CFR s-a impus cu 1-0 și s-a calificat în play-off, cu un scor cumulat de 2-0 în dubla manșă împotriva echipei Maccabi Petach Tikva din Israel.

În play-off-ul Conference League, CFR Cluj va întâlni câștigătoarea meciului dintre Pafos (Cipru) și CSKA 1848 Sofia (Bulgaria).

CFR Cluj: R. Sava - Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (Fică 90+4), K. Keita, Tachtsidis (Artean 85) – Deac (Nkololo 85), Bîrligea (L. Munteanu 79), Korenica. ANTRENOR: Dan Petrescu

MACCABI PETACH TIKVA: Wolff – Dezent (Azugi 74), I. Cohen, Galabov, Hendy (Vered 59), Y. Cohen - Yehoshuha, T. Glezer, Hazan – Roizman (Lugassy 59), Altoury. ANTRENOR: Dan Romann.

Cartonaşe galbene: Tachtsidis 34, Bîrligea 76 / Yehoshuha 37

Arbitri: Tamas Bognar - Balazs Buzas, Peter Kobo – Bence Csonka

Arbitri VAR: Gergo Bogar - Eszter Urban (toţi din Ungaria)