Antena 3 CNN Sport Turcia s-a calificat în sferturile de finală la Euro 2024, după victoria cu Austria

BeFunky-collage - 2024-07-03T004015.254
Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024 / sursă foto: Profimedia Images
de Roxana Mihăiescu    |    03 Iul 2024   •   00:40

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara, pe Leipzig Stadium, potrivit Agerpres.

Echipa antrenată de Vincenzo Montella s-a impus prin dubla fundaşului Merih Demiral (1, 59), golul Austriei fiind semnat de Michael Gregoritsch (66), toate după cornere.

Practic, meciul a început de la 1-0 pentru turci, care au înscris după numai 57 de secunde: Arda Guler a executat un corner cu efect, Baumgartner a respins în coechipierul Posch, apoi Pentz a împins mingea, iar Merih Demiral trimis în plasă. A fost cel mai rapid gol din fazele eliminatorii în istoria EURO.

Jocul a continuat cu ocazii bune ale austriecilor, dar Baumgartner (3) a tras din marginea careului, puţin alături, iar apoi a fost blocat la colţul lung de Demiral (6). Lienhart (7) a ratat şi el după un corner.

Şi Merih Demiral (25) a creat pericol după un corner, la poarta cealaltă.

Prima repriză s-a încheiat cu un şut imprecis al lui Baumgartner (45+2).

Partea secundă s-a desfăşurat într-o singură direcţie, spre poarta Turciei, pe o ploaie torenţială.

Arnautovic (51) a fost găsit excelent în careu de Posch, dar a tras în portar. Laimer (53) a pătruns în careu, dar a şutat pe lângă poartă cu stângul. Posch (54) a intrat şi el în careu, însă şutul său a fost blocat de Demiral.

La una din puţinele faze ofensive ale turcilor, Arda Guler a executat un corner (59), iar Demiral s-a înălţat superb dintre Lienhart şi Danso şi a reluat la colţul scurt cu capul.

Austria a reuşit să revină în joc destul de repede, marcând după un corner executat de Sabitzer (66): Posch a reluat la bara a doua, iar Gregoritsch a trimis în plasă din apropiere. Austriacul a semnat golul 100 de la EURO 2024.

Gregoritsch (69) a reluat cu capul, fără emoţii pentru Mert Gunok. Portarul turc a fost testat de Grillitsch (75) cu un şut de la 25 de metri. Posch (84) a centrat în careu, Mert Gunok a ieşit riscant, dar Baumgartner a trimis cu capul pe lângă.

Echipa antrenată de germanul Ralf Rangnick a continuare asalturile la poarta Turciei, dar Barîş (90+4) a scăpat pe contraatac şi a fost aproape de gol, însă şut a fost respins de Pentz.

Austria a avut o ocazie uriaşă de a trimite meciul în prelungiri, dar Mert Gunok (90+4) a salvat golul la lovitura de cap a lui Baumgartner.

Austria a ratat şansa unei reeditări a duelului său din grupă cu Olanda (3-2), astfel că Turcia va juca în sferturi contra echipei Olandei, care a învins România marţi la Munchen cu 3-0.

Austria reuşea în martie să surclaseze echipa Turciei cu scorul de 6-1

Austria - Turcia 1-2 (0-1)
Au marcat: Michael Gregoritsch (66), respectiv Merih Demiral (1, 59).
Leipzig Stadium
EURO 2024 - optimi de finală

Au evoluat echipele:
Austria: 13. Patrick Pentz - 5. Stefan Posch, 4. Kevin Danso, 15. Philipp Lienhart (2. Maximilian Woeber, 64), 16. Philipp Mwene (8. Alexander Prass, 46) - 6. Nicolas Seiwald, 9. Marcel Sabitzer (căpitan) - 20. Konrad Laimer (10. Florian Grillitsch, 65), 19. Christoph Baumgartner, 18. Romano Schmid (11. Michael Gregoritsch, 46) - 7. Marko Arnautovic (căpitan).

Selecţioner: Ralf Rangnick.

Rezerve neutilizate: 1. Heinz Lindner, 12. Niklas Hedl - 14. Leopold Querfeld, 21. Flavius Daniliuc, 17. Florian Kainz, 22. Matthias Seidl, 26. Marco Grull, 24. Andreas Weimann, 25. Maximilian Entrup.
Turcia: 1. Mert Gunok - 18. Mert Muldur, 14. Abdulkerim Bardakci, 3. Merih Demiral, 20. Ferdi Kadioglu - 16. Ismail Yuksek (15. Salih Ozcan, 58), 22. Kaan Ayhan (căpitan) - 21. Bariş Alper Yilmaz, 6. Orkun Kokcu (17. Orfan Can Kahveci, 83), 19. Kenan Yildiz (7. Kerem Akturkoglu, 78) - 8. Arda Guler (5. Okay Yokuşlu, 78).

Selecţioner: Vincenzo Montella.

Rezerve neutilizate: 12. Altay Bayindir, 23. Ugurcan Cakir - 2. Zeki Celik, 13. Ahmetcan Kaplan, 25. Yunus Akgun, 9. Cenk Tosun, 11. Yusuf Yazici, 24. Semih Kilicsoy, 26. Bertug Yildirim.

Arbitru: Artur Soares Dias; arbitri asistenţi: Paulo Soares, Pedro Ribeiro (toţi din Portugalia); al patrulea oficial: Mikola Balakin (Ucraina)

Arbitru video: Tiago Martins (Portugalia); arbitri asistenţi video: Juan Martinez Munuera (Spania), Massimiliano Irrati (Italia)

Cartonaşe galbene: Orkun Kokcu (11), Schmid (38), Ismail Yuksek (42), Lienhart (52).